Inovatívne zdravotnícke pomôcky a výživové doplnky

Zaujímavosti o vitamíne C, ktoré by ste mali vedieť

Vitamín C vedecky objavil laureát Nobelovej ceny Albert Szent-Györgyi pred takmer 100 rokmi ale je tu s nami už celé tisícročia.

Vitamín C je najznámejší a najpopulárnejší vitamín potrebný pre správny chod mnohých procesov. Denná minimálna potreba vitamínu C je najvyššia zo všetkých vitamínov. U dospelého človeka je to asi 1 mg / kg telesnej hmotnosti a u dojčiat a detí – asi 2 mg / kg telesnej hmotnosti.

Potreba vitamínu C stúpa u tehotných a dojčiacich žien (okolo 1,5 mg / kg telesnej hmotnosti) a pri rôznych chorobných stavoch (hypertenzia, cukrovka ), u fajčiarov, ako aj u ľudí v stresových obdobiach. Zvyšuje sa tiež pri ťažkej dlhodobej fyzickej námahe, počas zvracania, anorexii a dysfunkcii čriev.

Kvôli nedostatku enzýmu L-gulonolaktón oxidázy si ľudské telo nedokáže samo vyrobiť vitamín C a musí ho užívať s jedlom alebo ho doplniť.

Vitamín C by sa mal použiť:

 • Pri podpore fungovania imunitného systému
 • Pri správnej produkcii kolegénu – vďaka nemu potom správne fungujú svaly, cievy, chrupavky či kosti
 • Pri ochrane buniek pred oxidačným stresom spôsobeným stresom, nesprávnou diétou, znečistením životného prostredia, vyššiemu prísunu slnečného žiarenia, či vyšším vekom

Vitamín C sa označuje aj ako „vitamín krásy“, lebo pomáha pri správnej produkcii kolagénu, ktorý je hlavným stavebným prvkom kože.

Je to veľmi dobrý antioxidant, ktorý účinne „zachytáva“ voľné radikály a znižuje počet poškodení na úrovni DNA, ako aj poškodenia bielkovín a lipidov.

Stimuluje tiež syntézu norepinefrínu a L-karnitínu, ktoré pomáhajú udržiavať nízku hladinu tukového tkaniva. Preto môže byť vitamín C užitočný pri regulácii telesnej hmotnosti. 

Okrem toho má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti, znižuje závažnosť a trvanie príznakov nachladnutia.

Stojí za to zmienku, že vitamín C, ktorý telo nevyužíva, sa vylučuje. Preto je dôležité pravidelne konzumovať vitamín C, aby bol udržiavaný na primeranej úrovni.

AKÉ SÚ PRÍZNAKY NEDOSTATKU VITAMÍNU C?

 • oslabenieimunity
 • zvýšená náchylnosť na  infekcie
 • zníženáfyzická výkonnosť
 • zhoršenie hojenia rán
 • poruchy tvorby kolagénu
 • krvácanie z ďasien
 • zhoršenievšetkých ostatných procesov, pri ktorých je nevyhnutný vitamín C.
 • skorbut

Ak ste nepočuli o lipozomálnom vitamíne C, zbystrite pozornosť. Ide o inovatívne vitamíny s najvyššie nameranou vstrebateľnosťou ( dokonca vyššou ako pri žilovom podaní ) a pritom nezaťažuje pečeň. Pritom vydrží v tele 2x dlhšie a koncentrácia je až o 70% vyššia ako pri iných formách podania vitamínu.

 

Prihláste sa na odber noviniek

Záleží nám na ochrane vašich údajov. Prečítajte si naše Zásady ochrany osobných údajov.

lunamedic

Firma lunomedic, s.r.o. sa zaoberá predajom inovatívnych zdravotníckych pomôcok a výživových doplnkov od renomovaných slovenských a zahraničných výrobcov, ktoré sú vyrábané za prísnych kritérií. V produktoch sú používané tie najkvalitnejšie extrakty surovín, čím chceme zabezpečiť maximálnu kvalitu pre Vás.

Kontaktné údaje

© 2023 lunomedic.sk | Všetky práva vyhradené