Inovatívne zdravotnícke pomôcky a výživové doplnky

Vplyv vitamínu D na COVID-19

Je skutočne vitamín D zázračný „slnečný“ vitamín, ktorý si poradí s ochorením COVID-19? A prečo je vôbec pre telo prospešný (a nemyslíme na zdravý vývoj kostí a zubov)? Kedy získate viac D? Keď zjete kilo lososa alebo pol hodinu necháte na seba svietiť slniečko?

Stačí vám pol hodina na slnku a množstvo vitamínu D máte v krvi rovnaké akoby ste zjedli kilového lososa.

Na Slovensku má ale až 60-80% ľudí zníženú hladinu vitamínu D a tretina dokonca trpí jeho akútnym nedostatkom. Až 95 seniorov zo 100 má rovnako znížené hladiny vitamínu.

Už dávno neplatí, že vitamín D je dobrý len na kosti. Jeho účinky sú omnoho širšie. Predchádza napríklad onkologickým ochoreniam ( predovšetkým hrubého čreva, prostaty a prsníkov ). Čo je v dnešnej dobe ale podstatné – zvyšuje prirodzenú imunitnú odpoveď a moduluje takzvaný adaptívny imunitný systém.

vyhody vitaminu D pre ludsky organizmus

O tom, či vitamín D pomáha pri liečbe a prevencii koronavírusu sa vedú diskusie a prebiehajú súbežne viaceré štúdie.

Napríklad španielski vedci sledovali 200 hospitalizovaných pacientov s covidom koncom minulého roka. 4 z piatich mali zníženú hladinu vitamínu D v krvi.

V ďalšej štúdii podávali 50 hospitalizovaným pacientom vitamín D. Iba jeden z nich skončil na JIS-ke a nikto nezomrel. Zo skupiny 26 pacientov, ktorí vitamín nedostali, potrebovalo intenzívnu starostlivosť trinásť a dvaja zomreli.

Údaje sú povzbudivé ale problémom je, že sa vedcom ZATIAĽ nepodarilo nájsť zaručenú spojitosť medzi vitamínom D a priebehom ochorenia COVID-19.

Určite ale užívaním vitamínu D nemáte čo pokaziť. So skracujúcimi sa dňami a s príchodom chladnejšieho počasia reálne hrozia citeľné úbytky hladiny vitamínu v tele a preto je potrebné sa na to pripraviť – a to bez ohľadu na covid.

Ak v lete používate opaľovacie krémy je dobré vedieť, že krémy od faktora 15 vyššie môžu znížiť schopnosť syntetizovať vitamín D o 99%. 

Zdroj: dennikn.sk, npz.sk

 

Prihláste sa na odber noviniek

Záleží nám na ochrane vašich údajov. Prečítajte si naše Zásady ochrany osobných údajov.

lunamedic

Firma lunomedic, s.r.o. sa zaoberá predajom inovatívnych zdravotníckych pomôcok a výživových doplnkov od renomovaných slovenských a zahraničných výrobcov, ktoré sú vyrábané za prísnych kritérií. V produktoch sú používané tie najkvalitnejšie extrakty surovín, čím chceme zabezpečiť maximálnu kvalitu pre Vás.

Kontaktné údaje

© 2023 lunomedic.sk | Všetky práva vyhradené